Mák 100 g

Kód: 1038
Značka: Goodie
Na dotaz

Mák je nejbohatším přírodním zdrojem vápníku. Je skvělým zdrojem také vitamínu E, hořčíku a železa, obsahuje 40% prospěšných tuků, vlákninu a bílkoviny. Z máku se vyrábí opium, které se dříve používalo ke zklidnění a jako opojný prostředek při rituálech.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mák je skvělým zdrojem vitamínu E, vápníku, hořčíku a železa, obsahuje 40% prospěšných tuků, vlákninu a bílkoviny. Z máku se vyrábí opium, které se dříve používalo ke zklidnění a jako opojný prostředek při rituálech.

Vitamín E je jeden z nejvýznamnějších antioxidantům a přispívá k ochraně buněk pře oxidativním stresem. Vápník společně s hořčíkem přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů.

Z máku se vyrábí blahodárný makový olej. Jedná se o starou kulturní plodinu a pěstuje převážně k potravinářskému využití. Česká republika je jendím z největším pěstitelů a pokrývá 1/3 světové spotřeby máku. V některých zemích je pěstování máku zakázáno kvůli zneužití pěstování máku pro výrobu opiátů. Opium se z makovic vyrábělo už 5 tis. př.n.l.

Použití:

Mák je určen k přímé spotřebě. Doporučuje se mák pro snadnější konzumaci, lepší stravitelnost a uvlonění chuti namlít. Používá se do kaší nebo do těsta při pečení. Rozmixováním máku s vodou ve výkonném mixéru získáte výživné lahodné rostlinné mléko.

Makrobiotika doporučuje vařit mák cca 10 minut s kouskem řasy Kombu, s nastrouhanou mrkví a rozinkami. Mák je mírně zásadotvorný.

Věděli jste že?

V antickém Řecku byly makovice atributem řeckého boha spánku Hypnose a jeho bratra boha smrti Thanata. Z pohledu magie se mák považuje za potravinu spojenou s energií plodnosti.

Složení:

100% mák modrý

Skladování:

Skladujte v suchu a temnu do 25°C.

Minimální trvanlivost:

24 měsíců

Původ:

Země EU

Nutriční hodnoty (100 g):

Energie: 2520,57 kJ/ 602,42 kcal
Tuky: 42 g
     z toho nas. mast. kys.: 4,5 g
Sacharidy: 28 g
     z toho cukry: 3 g
Bílkoviny: 18 g
Vláknina: 0 g
Sůl: 0 g
Železo: 8,8 mg (62 %)*
Vápník: 1360 mg (170 %)*
Hořčík: 395 mg (104 %)*
Vitamín E: 2,2 mg (18 %) *
* referenční hodnota příjmu
 

Velmi nám záleží na vaší spokojenosti a důvěře. Proto vám poskytujeme pouze pravdivé informace o našich produktech a u tohoto produktu uvádíme pouze zdravotní a výživová tvrzení schválená Evropskou komisí dle Nařízení (ES) č. 1924/2006.

Doplňkové parametry

Kategorie: Ořechy a semena
Hmotnost: 0.1 kg